ŞEHRE DAİR
Paylaş:

ŞEHRE DAİR

Çıra Yayınları, Ocak 2024

 

Yusuf TOSUN’un ŞEHRE DAİR isimli kitabı Çıra Yayınları’ndan Ocak 2024’de çıktı.

Deneme kitapları başta olmak üzere biyografi çalışmaları, öykü kitapları ve mektup tarzında yazılmış gezi-gözlem yazılarıyla tanıdığımız yazar Yusuf Tosun daha çok şehir yazılarından oluşan yeni bir kitap ile yazın serüvenine devam ediyor.

‘Gerek yapılarıyla gerek yaşam kültürüyle gerek örf-adetleri ve de tarihiyle kadimleşen şehirlerimiz hızla eriyor. Şehir kültürü silikleşerek yok oluyor. Öyle ki şehir; içinde yaşayanı bir mengene gibi sıkıyor, boğuyor, nefesini kesiyor. Haliyle şehirde yaşam çekilmez hale geliyor.

Öte taraftan globalleşen dünyada şehirlerin tektipleşerek önplana çıktığı bir dönemden geçiyoruz. Dünya şehirler üzerinden okunuyor. Ülkeler şehirleriyle anılıyor. Artık devletler değil, şehirler yarışıyor. Yeni şehirler, yeni yaşam alanları kuruluyor. Akıllı kentler inşa ediliyor. Mega binalar, devasa kafesler yapılıyor. Şehirde her şey dijitalleşiyor.’

Evet, yapıların insanı ve de tabiatı ezdiği bir dönemden geçiyoruz. Şehirlerin asli unsurlarından vazgeçtiği bir güzergâhı takip ediyoruz. Şehirlere ihanet ediyoruz. Geçmişin izlerini bir bir siliyoruz. Bize ait olmayan yaşam merkezleri peyda ediyoruz.

İşte bu kitaptaki yazılar böylesi bir zihin dünyasının yansıması olarak ortaya çıktı. Böylesi bir halet-i ruhiye ile kaleme alındı bu yazılar. Sonu çıkmaz olan sokağın başına işaret koymak, uçuruma giden yola tabela asmak niyeti taşıyor bu çalışma. Berhava olan hayatlarımıza bir hatırlatmada bulunmak, yok olan geleceğimize bir dikkat çekmek hedefi taşıyor bu yazılar.

Yazar Yusuf TOSUN kitabın önsözünde; bu kitap çalışmasının özellikle Yüksek lisans yaptığı 2015 yılında aktif olarak gündemine girdiğini ve farklı okumalarla zenginleştirip yeni gözlemlerle derinleştirdiğini ifade ediyor. Yazar kitabının, yaptığı şehir okumaları neticesinde farklı zamanlarda yazılan ve değişik mecralarda yayınlanan yazılardan oluştuğunun altını çiziyor.  Kitabın sonunda ise yazarın hazırladığı ‘Kentsel Dönüşümün Toplum Yapısına Etkileri’ başlıklı Yüksek Lisans Tezi yer alıyor.

İyi okumalar…

Çıra Yayın Grubu

Adres: Defterdar Mahallesi Yeni Kuşat Sokak No:6/B Eyüp/İstanbul

Tel: 0212 635 9919

E-mail: cirayayinlari@gmail.com

https://www.cirakitap.com

Paylaş:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.