suya dair iki eser…
Paylaş:

Suya Dair İki Eser:

DÜNDEN YARINA SU, SÖZ KONU SU

 

Yusuf TOSUN’un suya dair iki eseri Çıra Yayınları’ndan Şubat 2022’de çıktı. Suyun dünüyle birlikte yarınına da ışık tutan DÜNDEN YARINA SU ile SÖZ KONU SU kitapları yazarın hem yılların su ile ilgili tecrübelerinin hem de suya dair okuma ve araştırmalarının ürünü iki kıymetli eseridir.

Yerine başka bir şey ikame edilemeyecek olan suya dair söylenmedik ne kaldı bu gök kubbede, demeyin!… Asıl şimdi su ile ilgili söylenecekler önemli…  Söz konu su olunca yaşam başka bir çehre takınıyor.

Su, özellikle son zamanlarda yaşanan küresel iklim değişimiyle birlikte çok daha önemli bir hale geldi.

İşin doğrusu su, çevresinde olup biten her şeyi kaydetti ve halen de kaydetmeye devam ediyor.

Ve bu kayıtlar neticesinde durum artık dayanılmaz hale gelince su bizimle konuşmaya başladı. Su lisanınca uyarılarda, tavsiyelerde bulundu/bulunuyor.

Gelecekte de insanlık hikâyemizin devamı suyla olan iletişimimize bağlı gözüküyor. Suyu yutarak boğulmak da var, içerek yeniden dirilmek de var bu süreçte. Yani varlığımız suyun varlığına bağlı gözüküyor.

Böylesi bir halet-i ruhiye ile kaleme alınan su eksenli yazılar ‘SÖZ KONU SU’ adı altında kitaplaştı. Suyun hafızasından tutun da canlı ve akıllı haline değiniliyor. Suyun birleştirici ve iyileştirici gücü hatırlatılıyor. Yine suyun davranışlarından yola çıkılarak karşılıklı bir hasbihâlde bulunuluyor. Ayrıca suyun iki hidrojen ve bir oksijenden (H2O) daha fazla anlamlar ihtiva ettiğinden bahsediliyor. Çünkü söz-konu olan su insan için hayati değerdedir.

Öte taraftan dünün antik dünyasında olduğu gibi bugünün modern-dijital çağında da su hala en önemli temel ihtiyaç maddesidir. Gelecekte de önemini ve kıymetini koruyacağa benziyor.

Su aynı zamanda bütün yeryüzünde birbiriyle bağlantılı canlı bir organizma gibidir. O nedenle sadece birilerimizin değil, hepimizin ortak çabası önemlidir. Çünkü dünyanın herhangi bir yerinde suyla temasımız -menfi veya müspet bir şekilde- zamanla suyun tamamına tesir ediyor ve hepimizi etkiliyor.

İşin doğrusu bugün yüzyıllardır suya müdahalemizin neticelerini yaşıyoruz bir bakıma. Kuruyan göller, susuz kalan dereler, çatlayan toprak, zamansız seller, kavurucu sıcaklar, kuruyan ağaçlar… hepsi ama hepsi bizim suya, tabiata müdahalemizin sonuçları olarak bize geri dönüyor.

DÜNDEN YARINA SU kitabında dünyada ve ülkemizde mevcut sularla ilgili hatırlatmayla birlikte suyun dünü bugünü ve yarınına da ışık tutuluyor. Sanal su ve su ayak izi ile bir durum tespitinde bulunuluyor. Su çatışması ve paradoksuna dikkat çekiliyor.  Su yönetiminin önemine vurgu yapılıyor. Ayrıca İstanbul su medeniyeti ve suyun çeşme, hamam hali ile ilgili hatırlatmalara da yer veriliyor. Tabii suya gönül veren hizmet erleri yani ‘su yolcuları’ da selamlanıyor bu çalışmada.

Unutmayalım ki; ‘su biterse hayat da susar.’

Çünkü su, sadece su değildir.

İyi okumalar…

 

Kitaplar:

DÜNDEN YARINA SU, Yusuf Tosun, Çıra Yayınları, Şubat 2022

SÖZ KONU SU, Yusuf Tosun, Çıra Yayınları, Şubat 2022

 

Çıra Yayın Grubu

Adres: Defterdar Mahallesi Yeni Kuşat Sokak No:6/B Eyüp/İstanbul

Tel: 0212 635 9919

E-mail: cirayayinlari@gmail.com

https://www.cirakitap.com

 

 

Paylaş:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.