KAYIP KUŞAĞA MEKTUP…
Paylaş:

KAYIP KUŞAĞA MEKTUP

ÇIRA yayınları, Yusuf TOSUN’un uzun süredir baskısı tükenen Kayıp KuşağaMektupeserini gözden geçirilmiş hali ve yeni kapak yüzüyle yeniden yayınladı.

1997’de muhafazakâr kesim üzerinden adeta bir silindir gibi geçen 28 Şubat postmodern darbesiyle toplumda büyük bir kırılma yaşandı. En çok da genç kuşaklar etkilendi bu darbeden. Darbelerden çok çekmiş bu topraklarda bir kez daha dört bir yana savruldu insanlar. Düşler, idealler, beklentiler berhava oldu adeta…

Yazar böylesi karamsar bir atmosferde 2000’li yılların başında aylık bir dergide 2005–2007 yılları arasında Kayıp Kuşak olarak adlandırdığı kuşağa mektuplar yazmaya başlıyor. Bu mektuplar ilk defa 2008 yılında bir kitap bütünlüğü içerisinde ‘Kayıp Kuşağa Mektup’ismiyle yayınlanıyor.

2015’li yıllara gelindiğinde ise; ‘Kayıp Kuşağa Mektup’ kitabı içerisinde yer alan ve iskeletini bu mektupların oluşturduğu yazılar yeniden gözden geçirilip zenginleştirilerek makaleler haline getiriliyor ve konu bütünlüğü içerisinde bazı yazılar çıkarılıp ve bazılarına da kısmi ilaveler yapılıyor. Bu arada aynı çerçevede yazılan yeni makaleler de ilave edilerek meydana gelen ‘Kayıp Kuşaktan Kayık Kuşağa’adlı kitap 2015 yılında yayınlanıyor.

2021 yılının başında ise, okuyuculardan gelen istek ve yayınevinin talebi doğrultusunda birbiriyle bağlantılı ‘Kayıp Kuşağa Mektup’ ve ‘Kayıp Kuşaktan Kayık Kuşağa’ kitapları tek bir çalışma olarak tasarlanıp ‘Kayıp Kuşağa Mektup’ üst başlığı ile yayınlanıyor.

Türkiye’de ve bütün bir dünyada sistemlerin -dolayısı ile toplumların- sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik değişim, dönüşüm, gelişim gösterdiği bir ara dönemde (1980-1990 yılları arası) hayata aktif olarak müdahil olan bir kuşağın duygularını konu alıyor bu çalışma. Bir de 1990-2000 yılları aralığında doğan Y Kuşağını, yani günümüz gençliğini. Tabii Z Kuşağınıilgilendiren hususlar da yok değil.

Dünya literatürüne “X Kuşağı” (1965-1980 arası doğumlu) olarak geçen, benim ise özelde “Kayıp Kuşak” olarak adlandırdığım bu neslin içinden gelen birinin samimi duygularını yansıtıyor bu kitaptaki mektuplar.

İlk baskılarda da ifade edildiği gibi; özelde yukarıda ifade edilen Kayıp ve Kayık Kuşağaama genelde tüm insanlığa hitap eden bu mektup türü yazılarının bir dönemi yargılama, toplum mühendisliği yapma… gibi bir amacı olmadığını belirtiyor yazar kitabın önsözünde.

Deyim yerindeyse bu kuşak bir dönem var olan ezberleri ve kabul gören teamülleri bozarak yere çakılmış vaziyetteki uçurtmanın yeniden yükselmesi için zor olanı tercih etti/ettirildi ve rüzgâra doğru koşmaya başladı. Bir nebzecik de olsa uçurtmayı havalandırdı. Ancak şiddetli fırtına ve kasırgalara karşı yeterli mukavemete sahip olamadığından uçurtma istenen düzeyde terfi olmadı ve hevesleri kursaklarında kaldı adeta.

İşte böyle bir halet-i ruhiye ile yazılan Kayıp Kuşağa Mektupkitabının sonuna ise daha önce kayıp kuşağa yazılan mektuplar ekseninde “kayıp kuşak” üzerine yapılmış bir röportaj yer alıyor.

Yazar, bir dönemin ruhunu kayıt altına almak ve tecrübelerini gelecek kuşaklara taşımak adına yapılan bu çalışmanın okuyucusunu bulması dileğini tekrarlıyor kitabın önsözünde.

Faydalı olması temennisiyle…

 

Çıra Yayın Grubu

Adres: Defterdar Mahallesi Yeni Kuşat Sokak No:6/B Eyüp/İstanbul

Tel: 0212 635 9919

E-mail: cirayayinlari@gmail.com

https://www.cirakitap.com

Paylaş:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.