Dünya Coğrafyasından Üç Kitap Dolusu Mektup
Paylaş:

Dünya Coğrafyasından Üç Kitap Dolusu Mektup:

HAC POSTASI, KUDÜS POSTASI, DÜNYA POSTASI

ÇIRA yayınları, Yusuf TOSUN’un mektup türünde yazdığı gezi notlarını üçlü set olarak okuyucuya sunuyor. Yusuf TOSUN, Haccın ifası vesilesiyle edindiği izlenimlerini HAC POSTASI; Kudüs gezisi vesilesiyle yaptığı gözlemlerini KUDÜS POSTASI; dünyanın değişik ülkelerine yaptığı seyahat notlarını ise DÜNYA POSTASI ismiyle kitaplaşmıştı.

Daha önce Aşk Postası ismiyle yayınlanan HAC POSTASI adlı kitabıyla ilgili, ruhen yakınlığı pekiştirmenin en önemli adımlarından birinin bedenen O’na yakın durmak olduğunun altını çizen yazar önsözde eserin yazılış serüveni şöyle açıklıyor:

“Hacda yaşadığım duygu ve düşüncelerin, içimde saklı kalmasına, o ulvi tadın damağımla sınırlı tutulmasına gönlüm rıza göstermedi. Hac boyunca kalemim de benimle birlikte sürekli mesai yaptı. Bir an olsun içinde takke, tespih ve seccadenin yanı sıra; kalem ve not defterimin de olduğu sırt çantasını yanımdan ayırmadım. Bütün içtenliğimle duygularımı, düşüncelerimi günlüğümle paylaştım. Daha sonra aşk ile günlüğümle paylaştığım Cidde, Mekke ve Medine hattı notlarımı okumalarla zenginleştirerek dostlarımla paylaşmak istedim. Sevgili diyarından ilhamla yazılan bu mektuplar neticesinde ise; “Hac Postası” adlı eser ortaya çıktı.”

Teknik bir gezi vesilesiyle bir sonbahar mevsiminde ilk defa yolunun Kudüs’e düştüğünü hatırlatan yazar daha önce Hüzün Postası ismiyle yayınlanan KUDÜS POSTASI adlı eserini de yeni mektuplarla zenginleştirdiğini ifade ettikten sonra bu çalışma ile ilgili önsözde şu kaydı düşüyor:

‘Okuduğunuz, konuştuğunuz, düşündüğünüz şeylere dokununca eliniz/yüreğiniz, bir başka bakıyor artık gözleriniz. Yani gerçeği kendi gözlerinizle görüyor ve ona elinizle dokunuyorsunuz. Böylece Platon’un mağarasından çıkmış oluyor ve artık deyim yerindeyse fili tarif edebiliyorsunuz. İşin doğrusu bende de öyle oldu. Kudüs yüklü sevda, içimde büyüdükçe büyüdü. Onun mahzunluğu sarı yaprakların ağaçtan düştüğü bir hazan mevsiminde içime doldu. Uzun bir süre bu hüzün yüklü sevdayı içimde mahfuz ettim. İlerleyen zaman içerisinde bu tatlı hüznü içi boş bir zarfa doldurup dostlara postalamak niyeti çerçevesinde ise elinizde mevcut “Kudüs Postası”adlı eser doğmuş oldu. Niyetimiz, hâlâ esareti soluyan İslam dünyasının kalbi Mescid-i Aksa’nın hüznünü paylaşarak hafifletmek ve aydınlık günlere hep birlikte umutla yürümek…’

Yine daha önce Umut Postası ismiyle yayınlanan DÜNYA POSTASI isimli eseriyle ise doğudan batıdan seyahat ettiği bir çok ülkede umudun izini sürdüğünü vurgulayan yazar gözlemlerini arka kapakta şöyle ifade ediyor:

‘Tokyo, teknolojinin canlılığına karşı insanlarının ruhsuzluğu; Kiev, ahlaki değerlerin yozlaşmışlığı; Almanya ve Fransa, uzun soluklu bir maratoncunun yorgunluğu; Bosna-Hersek, insanın içine akan tatlı hüznü; Amerika, kendini arayan bir ülkenin dramı; Paris, keyifsizliğine rağmen sanatın kol gezdiği şehir görüntüsü; Kırım, mahzunluğu ve Bulgaristan ise Ortak Birliğin kıyısındaki sığıntı duruşu okuyucuya postalanıyor.
Değerlerimizin hızla yozlaştırıldığı bir dönemde umuda, umutlu olmaya, umutla yaşamaya, umudumuzu hep canlı tutmaya daha çok ihtiyacımız var. Biraz da bunun için umudun izi sürülüyor bu çalışmada.’

Ez-cümle; Kâbe’de Aşk, Kudüs’te Hüzünve Dünya coğrafyasından Umuttoplamaya çalışılıyor bu mektuplarda.

Keyifli okumalar…

 

Kitaplar:

HAC POSTASI, Yusuf Tosun, Çıra Yayınları, Ekim 2021

KUDÜS POSTASI Yusuf Tosun, Çıra Yayınları, Eylül 2021

DÜNYA POSTASI Yusuf Tosun, Çıra Yayınları, Ekim 2021

 

kitap satış linki:

https://www.cirakitap.com/dunya-cografyasindan-mektuplar-seti

 

 

 

Paylaş:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.