Kudüs Postası Raflardaki Yerini Aldı.
Paylaş:

 

Yusuf Tosun’un Çıra Yayınları’ndan Ağustos 2021’de yayımlanan KUDÜS POSTASI isimli kitabı raflardaki yerini aldı.

Posta kutusuna atılan her mektup, yeni bir haberdir. Samimi bir üslup, sıcak bir ses ve dostane bir hitap vardır mektupta. Artık unutulmakla yüz yüze olan mektup, aslında hâlâ o sıcak dostluğunu koruyor. Yazarı dostlara mektup yazmaya iten temel unsur da mektubun bu içtenliğinden kaynaklanıyor.

İlk baskısı Hüzün Postası ismiyle yayınlanan kitabın yazılış serencamını yazar ikinci baskının önsözünde şöyle dile getiriyor:‘İlk defa 2009 yılında teknik bir gezi vesilesiyle Kudüs’ü̈ ziyaret etmek nasip oldu. Duygu yüklü̈ bir gezi oldu… Beş̧ gün süren bu Kudüs gezisi vesilesiyle tuttuğum notları zenginleştirerek 2013 yılında ‘Hüzün Postası’ ismiyle kitap bütünlüğü içinde dostlarımla paylaştım.

Kudüs’e ikinci gidişim ise bir grup Kudüs sevdalısı ile birlikte 2018 yılında gerçekleşti. Tadı hala damağımda hüzün dolu bir gezi oldu. Yüreğimiz orada kaldı adeta. Bir hoş olduk hepimiz!…

Yayınevi editörünün de önerisiyle Kudüs Mektuplarını içeren ‘Hüzün Postası’ kitabını ikinci baskıda içeriğini kapağa yansıtabilmek adına kitabın ismini ‘KUDÜS POSTASI’ olarak hazırladık. Kitabın ruhunu kaybetmemesi adına mektupların içeriğine tashih dışında pek bir müdahalede bulunulmadı. Kitabın sonuna ise Kudüs çerçevesinde yapılmış̧ bir röportaj konuldu. ‘

Çünkü̈ İslam dünyasının kalbi olan Kudüs ilk kıblegahımız ve de kırmızı çizgimizdir. Maalesef bugün esareti soluyor Kudüs. Bu nedenle ev ödevimize iyi çalışmalıyız.

Seni unutmak ne mümkün ey Kudüs!

Karın ve yağmurun yağışını nasıl unutmuyorsak seni de unutmayacağız. Yemeyi içmeyi nasıl unutmuyorsak seni de unutmak mümkün değil ey Kudüs! Sen yüreğimizden bir parçasın. Sensiz yaşam haraptır bize. Sen var oldukça varlığımızın bir anlamı vardır. Senin yokluğun yıkılıştır bizim için.

Sen rüyalarımızın şehri ey Kudüs!

Sen İslam dünyasının ortak davasısın. Mahzunluğun mahzunluğumuz, esaretin esaretimizdir ey Kudüs! Damarlarımızda senin heyecanınla pompalanan kan dolaşıyor. Ve sen bizim can damarımızsın.

And olsun ki; Kudüs bağımsızlığına kavuşuncaya ve din yalnız Allah’ın oluncaya kadar mücadelemiz devam edecektir.

“Ey Kudüs!

Allah’ın seçtiği toprak ve onun kullarının vatanı! Senin duvarlarından dünya, dünya oldu.

Ey Kudüs!

Sana doğru inen çiy taneleri bütün hastalıklara şifa getiriyor. Çünkü geldiği yer, Cennetin bahçeleri.” (Hadis, Kütübü Sitte)

Paylaş:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.