UMUT POSTASI
Paylaş:

Yusuf TOSUN

Çıra Yayınları

 

ÇIRA yayınları, Yusuf TOSUN’un bütün eserlerini yeni kapak tasarımı ve gözden geçirilip genişletilmiş haliyle yeniden okuyucu ile buluşturuyor. Toplam 10 eserden oluşacak Yusuf TOSUN’UN bütün eserler serisine bir yenisi daha eklendi: Umut Postası…

Umut Postası’nda hem doğudan hem de batıdan izlenimler postalanıyor okuyucuya. Ama batı notları daha ağır basıyor.

Yazar umudun izini sürmeye çalışıyor gezdiği topraklarda. Daha doğrusu umutsuzlukta umudu görmeye çabalıyor. Şehirlerin insanlardan bağımsız ruhuna şahit oluyor bir nevi.

Artık ülkeler değil, şehirler yaşıyor. Çoğu kere ülkeler tarihten silinebiliyor ama şehirler asla… Şehrin hafızası unutmuyor hiçbir şeyi. Geçmişte olduğu gibi bugün de birçok ülke şehirleriyle anılıyor. Çünkü zaman eskitmiyor kadim şehirlerin heyecanını. Tam tersine koca bir tarihle yüzleşiyorsunuz caddelerinde, sokaklarında, kiliselerinde, camilerinde, hanlarında, hamamlarında, saraylarında… Adeta sizi tanıklığa davet ediyor şehrin canlılığına karşın insanların mutsuz yüzleri.

Bir plan dâhilinde yazılmayan şehir odaklı bu mektuplar farkında olmadan birbirini tamamlar nitelikte aslında. Anlaşılıyor ki; plansızlıkta da gizli bir plan var.

Yazılan bu mektuplarda; Tokyo, teknolojinin canlılığına karşı insanlarının ruhsuzluğu; Kiev, ahlaki değerlerin yozlaşmışlığı; Almanya ve Fransa, uzun soluklu bir maratoncunun yorgunluğu; Bosna-Hersek, insanın içine akan tatlı hüznü; Kırım, mahzunluğu ve Bulgaristan ise Ortak Birliğin kıyısındaki sığıntı duruşu ile yüreklere çarpıyor adeta.

Ez-cümle; Kâbe’de Aşk, Kudüs’te Hüzün’den sonra dünya coğrafyasından Umut toplamaya çalışılıyor bu mektuplarda.

 

Keyifli okumalar…

 

Çıra Yayınları

 Tel: 0 (212) 635 99 19

 E- posta:  cirayayinlari@gmail.com

Paylaş:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.