OKUMA YAZMANIN NEYİ OLUR?
Paylaş:

ÇIRA Yayınları

Yusuf TOSUN

 

ÇIRA yayınları, Yusuf TOSUN’un bütün eserlerini yeni kapak tasarımı ve gözden geçirilip genişletilmiş haliyle yeniden okuyucu ile buluşturuyor. Toplam 10 eserden oluşacak Yusuf TOSUN’UN bütün eserler serisine Mart ayında bir yenisi daha eklendi: Okuma Yazmanın Neyi Olur?

Eskilerin tabiriyle; muhibbanı-ı kütüp (kitapseverler) için okuma-yazma kelimenin tam anlamıyla bir “aşk”tır. Öyle ki bu ulvi aşkın sarhoşluğuyla zamanla meccanin-i kütüp (kitap delileri) denen bir güruh bile peyda olmuştur. Çünkü kitap; yaşamla doğum arasında hayatımızın her kademesinde yer alan temel ihtiyaçlarımız arasında yer alır.  Kitapla doğar, kitapla yaşar, kitapla ölürüz.

Her insan bir kitaptır, her ağaç, her dağ, her çiçek, her böcek, her kelebek… Kısacası canlı-cansız her varlık… Hal böyle olunca okumanın sadece fiziki kısmı değil, görsel, işitsel ve düşünsel kısmı da okuma faaliyeti içerisine giriyor. En çok da okumanın görsel kısmına önem atfediliyor. Çünkü beş duyunun öğrenmeye etkisi paylaştırıldığında görme duyusunun % 75 etkin olduğunu görüyoruz. İlahi kitapta yer alan “Göklere, dağlara bakıp düşünmez misiniz, akletmez misiniz?” mealindeki dikkatler boşuna değil. Aslında bütün bu yapılanlar, insanın kendisini tanımaya dönük faaliyetlerdir. Çünkü kendini hakkıyla bilen, O’nu layıkıyla bilir.

Bu anlamda okuma ve yazma üzerine yazıların yer aldığı elinizdeki “Okuma Yazmanın Neyi Olur?” eserinin gözden geçirilmiş ve genişletilmiş yeni baskısı böylesi bir niyetin ürünüdür. Eser iki bölümden oluşmakta olup birinci bölümde; okuma, düşünme ve yazma üzerine yazılar yer almaktadır. Yazmanın arka planının irdelendiği birinci bölümde; neyi, nasıl ve niçin okumak gerektiğimiz üzerinde durulmaktadır. İkinci bölüm ise; edebiyata, özgürlüğe, kitaba, dergiye ve yazıya dair makalelerden oluşmaktadır. Daha önce bazı yayın organlarında yer alan yazıların yeniden gözden geçirilmesi ve ilavelerle zenginleştirilmesinden oluşan bu eser; bir bütün olarak uzun süreli okuma, gözlem ve tartışmaların ürünüdür.

Ancak okumaktan çok seyretmeye ve taklit etmeye yatkın bir toplum olduğumuz aşikâr. Amacımız bu yazılarla zihinlerde yeni bir menfez açmaya çalışmaktır. Bu ve benzeri çalışmalarla dikkatlerimizi yeniden kitaba ve dolayısıyla kendimize çevirebilirsek amaç hâsıl olmuş demektir.

Keyifli okumalar…

 

Çıra Yayınları

 Tel: 0 (212) 635 99 19

 E- posta:  cirayayinlari@gmail.com

Paylaş:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.