KAYIP KUŞAKTAN KAYIK KUŞAĞA
Paylaş:

ÇIRA Yayınları

Yusuf TOSUN

 

ÇIRA yayınları, Yusuf TOSUN’un bütün eserlerini yeni kapak tasarımı ve gözden geçirilip genişletilmiş haliyle yeniden okuyucu ile buluşturuyor. Toplam 10 eserden oluşacak  Yusuf TOSUN’UN bütün eserler serisine Mart ayında bir yenisi daha eklendi: Kayıp Kuşaktan Kayık Kuşağa

Türkiye’de ve bütün bir dünyada sistemlerin -dolayısı ile toplumların- sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik değişim, dönüşüm, gelişim gösterdiği bir ara dönemde (1980-1990 yılları arası) hayata aktif olarak müdahil olan bir kuşağı konu alıyor bu çalışma.  Bir de 1990-2000 yılları aralığında  doğan Y Kuşağını, yani günümüz gençliğini. Bir başka ifadeyle Kayık Kuşak…

Dünya literatürüne “X Kuşağı” (1965-1980 arası doğumlu) olarak geçen, yazarın ise özelde “Kayıp Kuşak” olarak adlandırdığı bu neslin içinden gelen birinin samimi duygularını yansıtıyor bu çalışmadaki yazılar.

Kayıp Kuşaktan Kayık Kuşağa eseri hakkında yazar önsözünde; “özelde yukarıda ifade edilen Kayıp ve Kayık Kuşağa ama genelde tüm insanlığa hitap eden bu yazıların bir dönemi yargılama, toplum mühendisliği yapma… gibi bir amacı yoktur.” diyor.

Yazar daha önce de 2005–2007 yılları arasında aylık bir dergide kayıp kuşağa yazılan mektupları 2008 yılında “Kayıp Kuşağa Mektup” adıyla kitaplaşarak kalıcılaştırmıştı. Geçen süre içerisinde yaşanan gelişmeler, iskeletini bu mektupların oluşturduğu yazıların yeniden gözden geçirilip zenginleştirilerek “Kayıp Kuşaktan Kayık Kuşağa” adı altında kitaplaşmasına yol açtığını öğreniyoruz önsözde. İki bölüm halinde tasnif edilen eserin birinci bölümünde kuşak tahlili ve nispeten toplumsala değinen yazılar yer alırken; ikinci bölümde ise daha çok yazılan ve yaşanılanlardan yola çıkarak güncel konular çerçevesinde kayıp kuşakla yapılan haspihaller yer almaktadır. Ve kitabın sonuna daha önce kayıp kuşağa yazılan mektuplar ekseninde “kayıp kuşak” üzerine yapılmış bir röportaj ilave edilmiş.

Kayıp Kuşaktan Kayık Kuşağa eserinin okuyucusunu bulması ve amacına ulaşması temennisiyle…

Keyifli okumalar…

 

Çıra Yayınları

 Tel: 0 (212) 635 99 19

 E- posta:  cirayayinlari@gmail.com

Paylaş:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.