EDEBİYATIN USTALARI
Paylaş:

Aralık 2015’de okuyucu ile buluşan EDEBİYATIN USTALARI eseri; Osmanlının son döneminden günümüze kadar yaşamış/yaşayan usta kalemleri konu alıyor. Namık Kemal’den Mehmet Akif Ersoy’a, Necip Fazıl’dan Nuri Pakdil’e varıncaya kadar düşünce ve edebiyat dünyamızda iz bırakan birçok usta çınar yer alıyor bu eserde. Kitabın önsözünde Yusuf Tosun eserle ilgili şunları not düşüyor:

“Edebiyatın Ustaları eseri çoğunluğu 19. ve 20. yüzyılda yaşamış ve bir kısmı hala aramızda yaşayan düşünce ve edebiyat kalelerini yakından tanıma istek ve çabası neticesinde meydana geldi.

Yaşadıkları çağda düşünce, sanat ve edebiyat vadisinde önemli izler bırakan bu ustaları daha çok yaptığım okumalar üzerinden tanımaya çalışırken yüz yüze sadece Nuri PAKDİL ve Sezai KARAKOÇ ile görüştüm. Bu istisna dışında yüz yüze görüşme, tanışma imkânına kavuşamadığım bu ustaların iç dünyalarına eserleri aracılığı ile uzun ama sonuçta keyifli bir yolculukta bulundum. Aramızda kalıcı bir dostluk peyda oldu. Uğradığım her usta durakta satır aralarına sıkışmış aşklarına, sevinçlerine, hüzünlerine, umutlarına, yalnızlıklarına, gizlerine, gözyaşlarına… tanık oldum.

Elbette ki aynı çağda yaşamış birçok başka usta edebiyatçılar da var. Takdir edilmelidir ki; hepsini bir kitap bütünlüğü içerisinde takdim etmek mümkün değil. Ancak inanıyoruz ki; Edebiyatın Ustaları eseri vesilesiyle yeni edebiyat ve düşünce ustalarıyla tanışmalar olacak ve bir an önce onları tanımak isteyeceksiniz.”

Edebiyatın Ustaları eserinin okuyucusunu bulması temennisiyle…

İyi okumalar…

 

Çıra Yayınları

 Tel: 0 (212) 635 99 19

 E- posta:  cirayayinlari@gmail.com

Paylaş:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.