AŞK POSTASI
Paylaş:

 

ÇIRA Yayınları

Yusuf TOSUN

ÇIRA yayınları, Yusuf TOSUN’un bütün eserlerini yeni kapak tasarımı ve gözden geçirilip genişletilmiş haliyle yeniden okuyucu ile buluşturuyor. Toplam 10 eserden oluşacak Yusuf TOSUN’UN bütün eserler serisine bir yenisi daha eklendi: Aşk Postası…

Yaşam tünelinde hızla yol alıyoruz. Bugün yaşananlar ertesi günde yaşananlarla müsavi değil. Kimi zaman karanlık, kimi zaman alaca, kimileyin de aydınlık tünellerden geçip gidiyoruz. Anlaşılan her kul kaderini yaşıyor. Yani kaderimizde eriyip gidiyoruz.

Ahdimize olan sadakatimiz bir terazi gibi önümüzde duruyor. Yaş otuz beşi geçince, kırk basamaklı merdivenin tepesine doğru yavaş yavaş tırmanıyorsunuz. Geriye dönüp baktığınızda; gördüğünüz manzara ister istemez içinizi ürpertiyor. Ve bu telaşla geleceğe yeni bir yol haritası oluşturma ihtiyacı hissediyorsunuz. Günü kurtarma yerine, geleceği teminat altına almaya çalışıyorsunuz. Bu sıkıntılı tablo, sizi kendinizle yüzleştirmeye ve böylece yenilemeye davet ediyor.

Ruhen yakınlığı pekiştirmenin en önemli adımlarından biri de; bedenen O’na yakın durmaktır. Rivayetlerden de anlaşılıyor ki; yeryüzünün merkezi Beytullah, bu yakınlığı oluşturan en önemli yerdir.

Yaratılan sayısınca yaratana varan yollar misali, her hacc da özeldir aslında. Hac boyunca yapılan bütün ritüeller aynı olmakla birlikte; yaşanan duygular, yüklenen manalar, tutulan dilekler yaratılmışlar sayısı kadar sanki. Hz. İbrahim, Hz. Hacer, Hz. İsmail bu evrensel sahnede rol modelleri… Her hacı da bir oyuncu… Tek kişilik tiyatroda bütün çaba mebrur (kabul olunmuş) bir hac için.

Yüce dergâhta kabul olunmuş dualarla akıyor mahşer kalabalığı. Özgürlük evi Kâbe, Mina, Arafat, Müzdelife O’na açılan kapılar. “Tavaf” ve “say” ise zarfın mazrufu olarak kabul edilmeli.

Şöyle devam ediyor önsözde yazar:

“Hacda yaşadığım duygu ve düşüncelerin, içimde saklı kalmasına, o ulvi tadın damağımla sınırlı tutulmasına gönlüm rıza göstermedi. Hac boyunca kalemim de benimle birlikte sürekli mesai yaptı. Bir an olsun içinde takke, tespih ve seccadenin yanı sıra; kalem ve not defterimin de olduğu sırt çantasını yanımdan ayırmadım. Bütün içtenliğimle duygularımı, düşüncelerimi günlüğümle paylaştım. Daha sonra aşk ile günlüğümle paylaştığım Cidde, Mekke ve Medine hattı notlarımı okumalarla zenginleştirerek dostlarımla paylaşmak istedim. Sevgili diyarından ilhamla yazılan bu mektuplar neticesinde ise; “Aşk Postası” adlı eser ortaya çıktı.”

Keyifli okumalar…

 

Çıra Yayınları

 

Tel: 0 (212) 635 99 19

 

E- posta:  cirayayinlari@gmail.com

Paylaş:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.