AKİF’İN İZİNDE AKİFÇE İKİ KİTAP
Paylaş:

 

Akifçe..

Akif aynı zamanda bir derviş, şair, yazar, mütercim, memur, hoca, vekil, gazeteci, veteriner hekim, imam, alim, aydın, mütefekkir, sanatkâr… kısacası adam gibi adamdır.

Hiç şüphesiz Akif yüzyılımızın en büyük şairlerindendir. Ama onu sadece bir şair-yazar olarak ele almak, sadece İstiklal Marşı ile sınırlı tutmak ona yapılabilecek en büyük haksızlıklardan biridir. Yıllarca onun şahsiyetini, dik duruşunu, dini hassasiyetini, doğruluk ve dürüstlüğünü bu kuşaklardan gizlediler.

Nitekim birlikte çalıştığı iş arkadaşının haksız yere görevinden alınması üzerine derhal memuriyetinden istifa etmiştir. Yine Ankara’nın o çetin soğuğuna rağmen bir paltosu bile olmayan Akif, İstiklal Marşı için ödül olarak verilen 500 lirayı -ki o zaman büyük bir para idi- yetimler ve fakirler yararına faaliyet gösteren bir yurda hibe etmiştir.

Görülüyor ki Akif sadece yazmadı, aynı zamanda yaşadı. O yazdıklarının sadece bir araç olduğunun bilincindeydi. Çünkü bir gönül eridir Akif. Dolayısı ile derdi vardı, deva arayışındaydı. Edebiyatı, şairliği çok iyi biliyordu. Hakkını da vererek yapıyordu. Ama onun için edepsizliğin başladığı yerde edebiyat da bitiyordu. Edebiyat edep demekti en başta. Yine kendi ifadeleriyle; ‘her ne kadar hesabını bilmese de haddini çok iyi biliyordu.’ Nerede duraklayıp, nerede yüksek sesle haykıracağının da çok iyi farkındaydı.

Bugün Akif’in bu ve benzeri yönlerinin yeniden konuşulmasına ve yeni kuşaklara aktarılmasına büyük ihtiyaç vardır.

Ayrıca gençlerin onu hayatlarında rol model olarak benimseyip ‘bir idol’ gibi görmeleri gereken örnek bir kişiliktir.

Bu nedenle Mehmet Akif’in yeniden tanınmaya ve tanımlanmaya ihtiyacı vardır. Bu, Mehmet Akif için değil, bizim için bir ihtiyaçtır.

Akif, tam da böyle bir dönemde, önemli bir çıkış yolu olarak karşımızda durmaktadır. Sonuna kadar kapılarını açmış, mütalaa, mücadele ve de mücahedeye davet etmektedir.

İşte Akifçe Okumak Yazmak Yaşamak kitap çalışmamızı bu perspektifle; ama daha çok Akif’in ‘edebiyat, şiir, sanat’ yönünü irdeleyerek oluşturulmuş bir çalışma.

Akifçe eseri üç bölümden oluşmaktadır:

Akif’in İzinde’ başlığını taşıyan birinci bölümde; Akif’in hayat hikayesiyle birlikte bir dönemin fotoğrafı da ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Özellikle de imparatorluğun en uzun yüzyılı olan 19. Yüzyıla dikkat çekiliyor.

Kitabın ana gövdesini oluşturan ‘Akifçe Edebiyat’ isimli ikinci bölümde; Akif’in edebiyat anlayışı ile birlikte şiiri, şairlik yönü ve poetikası ve bir bütün olarak benliğinin yer aldığı Safahat eseri, Sırat-ı Müstakim ve Sebilürreşad dergicilik serüveni, muallimliği, mektuplaşmaları, düzyazıları ele alınıyor ve nesirlerinden örnekler sunuluyor. Ayrıca bölüm sonunda Akif’in ailesine ve yakın dostlarına yazdığı mektupları ve yakın zamanda ortaya çıkan Elmalılı Hamdi Yazır’ın Akif’e yazdığı bir mektubu yer almaktadır.

Akif’e Dair’ isimli üçüncü ve son bölümde ise; kitabın bütünlüğünü tamamlayan oğlu Emin Akif Ersoy, yakın dostları Süleyman Nazif, Eşref Edip Fergan, Kuşçubaşı Eşref, Mithat Cemal Kuntay, Mahir İz, Hasan Basri Çantay ile Peyami Safa, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Hasan Ali Yücel, Nurettin Topçu, Necip Fazıl Kısakürek ve Sezai Karakoç’un Akif’e dair yazıları yer almaktadır.

Kitabın sonunda ise vefatından kısa bir süre önce Akif ile yapılmış son röportajı bulunmaktadır.

Her iki kitabında hayırlı olması dileklerimizle bol kitaplı günler…

 

 

Paylaş:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.