ÇETELE
Paylaş:

Çıra Yayınları- Ekim 2019

Yusuf Tosun’un Çıra Yayınları’ndan Ekim 2019’de yayımlanan ÇETELE isimli kitabı raflardaki yerini aldı.

Çetele, günlük tarzında ama daha çok şiir tadında yazılmış bir kitap. Yazarın 1990’lı yılların gençlik döneminde tuttuğu günlüklerden oluşan Çetele’in ilk basımı 2003 yılında Birey yayınları tarafından yapılmış. Yeni baskıda ise o dönem yazılmış fakat ilk baskıda kitaba alınmamış yeni günlükler de yer alıyor. Çetele, bir dönemin fotoğrafını çekmek yönüyle de özgünlüğünü koruyan bir çalışma.

Önsözde ortaokullu yıllardan beri günlükler tutuğunu ifade eden yazar; ‘Günün birinde tuttuğum bu günlüklerin kitap bütünlüğü içinde okuyucuyla buluşacağı hiç aklımdan geçmemişti. İçimden geldiği gibi duygu ve düşüncelerimi günlüğümle paylaşmaktan büyük bir keyif alıyordum. Daha doğrusu günlüklerimle iç dünyamı paylaşıyordum. Bu aynı zamanda benim için bir rahatlama yöntemi de oldu. Daraldığım, bunaldığım ya da sevinçli olduğum anların en yakın dostu hep günlüklerim oldu.’ diyor.

Çetele’nin yeni baskısında günlüklere tarihleriyle birlikte bir de başlık konulmuş ve kitap bütünlüğünün oluşmasında tarih sırası takip edilmiş. Böylece yazar kendi cephesinden kuşağının yaklaşık on yıllık bir fotoğrafını çekmiş̧ oluyor. Tabi daha çok soyut kelime ve cümlelerle! … Bu durumu biraz da yazarın o dönemki üslubunun bir yansıması olarak değerlendirmek gerekir.

Son olarak; 1991-2002 tarih aralığını kapsayan Çetele kitabının genç bir yazarın duygu ve düşünceleri olduğunu akılda tutmakta fayda vardır.

Nihayetinde her yazar farkında olarak/olmayarak kendini yazar.

Bol kitaplı günler…

 

 

İRTİBAT:

ÇIRA YAYINLARI

Çıra Basın Yayın Ltd. Şti.

Ali Kuşçu Mahallesi, Kıztaşı Caddesi

Nalbant Demir Sokağı, No: 10/3

Fatih / İstanbul

Tel: 0212 635 99 19

Faks: 0212 534 81 83

www.cirayayinlari.com.tr

cirayayinlari@gmail.com

 

 

 

 

 

 

Paylaş:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.